Dünyanın en yüksek binası Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunuyor. 829 metre yüksekliğe sahip Dubai’deki Burj Khalifa, dünyanın ikinci en yüksek binasından 200 küsur metre daha uzun. Yüzyılımızın en ileri mimari ve mühendislik teknikleri ile inşa edilmiş bu bina, insanlığın bu alandaki sınırı sayılabilir. Bu sınır büyük ölçüde materyal bilimini ilgilendiriyor, çünkü yapı malzemelerini değiştirerek bunun 10 katı yükselikte binalar bile yapılabilir. Özellikle de çelik ve beton malzemelerinde yeni fikirlere ihtiyaç var.

 

Almanya’daki Konstanz Üniversitesi’den bir ekip bu konuda önemli bir gelişmeye imza atmış durumda. Ekibin geliştirdiği yeni nesil beton, şu anda kullanılmakta olan betonda oluşan çatlaklara ve kırılmalara dayanıklı. Bu yeni ürün sadece çok daha yüksek yapıların gökdelenlerin değil, depreme daha dayanıklı yapılan üretilmesinde de çok işe yarayacak.

 

Yeni betonun ilhamı ise ilginç bir yerden, denizlerin altından geliyor. Araştırma ekibinin lideri Profesör Helmut Cölfen’in açıklamasına göre deniz kirpisinden yola çıkılmış. Bu alandaki ana sorunun, çimento ve betonun içindeki birleştirme malzemesi olan ‘kalsiyum silikat hidrat’ (calcium silicate hydrate – CSH) olduğunu farketmişler. CSH moleküler seviyede çok sağlam olmasına rağmen, depreme dayanıklılık için gereken esnekliğe sahip değil.

 

 

Geliştirilen beton ise deniz kirpileri ile aynı prensibi taşımakta. Deniz kirpilerinin dikenleri kalsit denilen hassas bir kristalize maddeden oluşmakta. Kalsitin kendisi kırılgan olmasına rağmen, birleşme şekilleri yüzünden biraraya geldiklerinde oluşan dikenler çok dayanıklı hale geliyor. Mühendisler aynı mantığı çimentodaki birleşime uyarlamışlar. Nano düzeyde dönüştürülen yeni mezokristal materyal, normal betonun başına gelen çatlaklara karşı esnek ve aynı şekilde sağlamlığını koruyabiliyor. Araştırma raporu için ayrıntılı bilgi ‘Science Advances’ jurnalindeki bilimsel makaleden alınabilir.

 

Ekibin çalışmaları devam ediyor çünkü henüz oluşturulan malzeme büyük ölçekli üretim için aşırı pahalı durumda. İlk aşamada mezokristal malzemenin küçük oranlarda betona katılması ve genel dayanıklılığı geliştirmesi planlanmış. Ama asıl niyetleri bu yapı ile şu andakinden 40 ile 100 kat daha dayanıklı yeni nesil beton üretmek. Bu sayede 8 bin metre yüksekliğinde bir beton kule dikilmesinin mümkün olabileceğini iddia ediyorlar. Varolan çelik malzemelerin ise maksimum 3 bin metre yüksekliğe kadar işe yarayacağı ifade edilmekte.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here