ABD’nin Florida eyaletinde Orlando kentinde yer alan Wonderworks Müzesi, Mimar Michael Ussery’nin elinden çıkmış, alışılmışın dışında harika bir yapıt! Eski sihirbazlık malzemelerinin sergilendiği, bir afet bölgesini andıran baş aşağı düşmüş bina görünümünde olan bu müze sanki bir evin başka bir evin üzerine ters düşmesini anımsatır. Mimarisi ters olan bu binanın içi de dışı gibi ters. Yani yerde olması gereken her şeyi tavanda görmeniz mümkün üstelik bu sıra dışı mimariye sahip müzeye giriş yaparken para ödemiyorsunuz.

Wonderworks Müzesi
Wonderworks Müzesi

Wonderworks’ de Neler Var

Wonderworks Müzesi kelimenin tam anlamıyla Klasik mimariyi tersine çevirir. Üç katlı, 82 metrelik yüksek bina, kaldırım içine ezilmiş üçgen alınlıklarıyla ters çevrilmiştir. Binanın bir köşesi, 20. yüzyıldan kalma bir tuğla deposunu düzleştiriyor gibi görünür. Binanın tepesinde yani aslında yerde palmiye ağaçları ve lamba direkleri asılıdır.

Wonderworks Müzesi İçeriden Görünüm
Wonderworks Müzesi İçeriden Görünüm

Alışılmışın dışında mimari tasarıma sahip olan bu müzede özellikle genç kitlenin ilgisini çeken aktiviteler yer almaktadır. İp parkurları, yerçekimsiz ortam, fırtına ve deprem simülatörleri, sanal gerçeklik gibi çok çeşitli bölümlerle ziyaretçilere keyifli vakit geçirme imkanı veriliyor. Bununla birlikte Wonderworks müzesinde 65 mil rüzgarlı bir fırtına, 5.2 büyüklüğünde deprem ve Titanik sergisi yer alıyor.

Wonderworks Müzesi
Wonderworks Müzesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here