Philip Johnson Kimdir?

Cleveland, Ohio’da doğan Philip Johnson, Harvard Üniversitesi’nde tarih ve felsefe eğitimi aldı, ancak Avrupa’ya yaşamı üzerinde daha büyük bir etki yaratacak bir dizi seyahat oldu. 1928’de Johnson, Mies van der Rohe ile tanıştı ve genç Amerikalı, modernist üslupla büyülendi. Philip Johnson kariyerine mimar olarak değil küratör olarak başladı: 1932’de Henry-Russell Hitchcock ile birlikte Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin küratörlüğünü yaptı. Johnson bugün modernizm olarak bildiklerimizi tanımlamada büyük rol oynamıştır.

Philip Johnson
Philip Johnson

Hayatı ve Eserleri

Philip Johnson’un 1949 yılında Connecticut eyaletinin New Cannan şehirinde kendisi için tasarladığı, dış cephesinin çoğunlukla cam olduğu bu yüzden de Cam Ev olarak adlandırılan eseri.

Philip Johnson'un Cam Ev Adlı Mimari Eseri
Philip Johnson’un Cam Ev Adlı Mimari Eseri

1979’da ilk kez Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldüğünde, jüri Philip Johnson’ı (8 Temmuz 1906 – 25 Ocak 2005) “insanlığa ve çevreye tutarlı ve anlamlı katkılar üreten” bir kişi olarak tanımladı. eleştirmen ve tarihçi, modern mimarlığın amacını savundu ve daha sonra en büyük binalarından bazılarını tasarlamaya devam etti. ”Ancak, 73 yaşında Pritzker Ödülü’nü kazandıktan sonra bile, Johnson hâlâ daha fazla birikime sahipti. 1979’dan sonra yıllar sonra Johnson neredeyse tüm stilini yeniden tanımladı ve mimarlık dünyası üzerindeki etkisine yeni bir bölüm ekledi.

Kristal Katedral
Kristal Katedral

AT & T Binası

Bununla birlikte, Philip Johnson Pritzker Ödülü’nü almasından kısa bir süre sonra, onun ve Burgee’nin kullandığı estetik tarzı dramatik bir şekilde attı: 1984’te, 197 metrelik bir yüksek postmodernist gökdeleni olan New York’ta (bugün Sony Binası) ikonik AT & T binasını tasarladı.

AT&T
AT&T

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here