Frank Lloyd Wright

Organik mimari akımının öncülerinden biri olan ünlü mimar Frank Lloyd Wright, doğal güzelliği yapılarına aktaran organik ve belirgin bir Amerikan stili geliştiren modern bir mimardı. Çok sayıda ikonik bina tasarladı. Wright, Avrupa’da hakim olan ayrıntılı ve süslü mimarinin aksine, sadelik ve doğal güzelliği vurgulayan belirgin bir Amerikan tarzı mimariyi mükemmelleştirdi. Binaların onları çevreleyen doğal güzelliği onurlandırmak ve geliştirmek için hizmet etmesi gerektiğine inanıyordu.

Şelale Ev
Şelale Ev

Onun vizyoner yaratımları doğal dünyadan çok etkilendi ve teknolojinin tasarımı herkes için erişilebilir hale getirme becerisini benimserken, işçiliği vurguladı. Wright, aynı zamanda, binalarının iç mekanlarıyla da yakından ilgileniyordu ve genel tasarımı geliştirmek için mobilyalar ve vitray pencereler gibi özel öğeler yarattı.

Walter Gale
Walter Gale

Mimari Eserleri

New York’ta Solomon R. Guggenheim Müzesi ve Pennsylvania’daki Fallingwater gibi en ikonik yapıları, tarihi yapılar olarak belirlendi ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Amerika’nın Pensilvanya şehrinde doğal bir şelalenin üzerindeki kayalık bölgeye Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Fallingwater Evi, dünyanın en önemli konut projelerinin başında gelmektedir. Frank Lloyd Wright’ın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Fallingwater Evi, dünya çapında ilham kaynağı olmayı başarmıştır.

Şelale Evi
Şelale Evi

Bozkırların düz arazisinden esinlenilen Wright, uzun yatay çizgiler ve sarkan çatlamış bir çatı kullandı. Wright’ın tüm binalarında olduğu gibi, Avery Coonley House’un dış ve iç kısmı birleşik bir bütündür. Geometrik tasarımlı sanat cam pencerelerinin sıraları odaları çerçeveler. Evin dışındaki renkli desenler ile, Wright’ın daha sonra 1920’lerin “tekstil bloğu” evlerinde kullanacağı tasarım çeşitlerini ön plana çıkarmaktadır. Orijinal özellik, yakın zamanda orijinal ihtişamına kavuşan ana yapı ile beş özellikte ayrılmıştır.

Avery Coonley House
Avery Coonley House

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Duncan House, olağanüstü bir yolculuk geçirdi. 1957 yılında inşa edilen Wright’ın tasarladığı ev, Lisle, Illinois’deki orijinal konumundan kurtarılmış ve sökülmüş ve 2007 yılında Polymath Park Resort’a taşınmıştır. Karmaşık işçiliğin aylarca sürdüğü evden sonra, ev, Wright’ın Usonian tasarımlarına ve muhteşem kariyerinin doruğuna bir yıldız örneği olarak yeniden canlanmıştır. Duncan House, şimdi Wright’ın vizyonunu önümüzdeki yıllar boyunca paylaşabilmemiz için turlar ve konaklama olanakları sunan Park içinde tamamen korunmaktadır.

Duncan House
Duncan House

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here