Cam elyafı olarak bilinen fiberglass, çok ince cam telciklerinden üretilen bir maddedir. Yalıtım ile dokuma ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Cam Elyafı
Cam Elyafı

Tarihte cam elyafın ilk kez Fenikeli ve Mısırlı sanatçılarca kullanıldığı düşünülmektedir.Eski çağlarda lifler,cam çubukların ısıtılması ve yumuşatılarak akıtılması ile oluşmuştur.Bu şekilde çanak, çömlek, amfora gibi ürünlerin sağlamlaştırılmasında kullanılmıştır. 1930’lu yıllarda fiberglas günümüzdeki halini almıştır.

Fiberglass Nedir

Plastik maddelerden özellikle polyesterden parçalar yapımında kullanılan sağlamlaştırma  maddesidir. Fiberglas, polimer adı verilen plastik bir maddenin içine karıştırılan cam liflerden elde edilir. Eritilmiş camın küçük deliklerden akıtılıp katılaştırılması ile  yapılır. Polimerin sertleşmesi sonucunda oluşan malzeme hafif , sağlam aynı zamanda esnektir. Halk dilinde ‘’cam elyafı’’da denir.

Cam Elyafı Fiberglass
Cam Elyafı Fiberglass

Fiberglass Çeşitli Alanlarda Kullanılır

Fiberglass inanılmaz derecede çok yönlü bir malzemedir ve çeşitli alanlarda kullanılır.

Gemi gövdesi ,olta değneği, yay ve ok gibi birçok spor malzemesinin yapımında kullanılır. Ayrıca, su, gıda nakliye ve kimyasal madde saklama ve taşıma tanklarında , prefabrik malzemelerde , borularda, küvet yapımında , mutfak tezgahlarında , ahşap ve metalden yapılan malzemelerde, kapı ve pencere sistemlerinde kullanılır.

Cam Elyafı
Cam Elyafı

Fiberglass camdan yapılmış, pencerelere veya mutfakta bulunan bardaklara benzer. Cam erimiş hale gelene kadar ısıtılır, daha sonra ince deliklerle zorlanır, çok ince olan cam filamentler yaratır bu nedenle mikronlarda daha iyi ölçülür. Daha sonra bu iplikler daha büyük malzeme parçalarına dokunabilir veya yalıtım ya da ses yalıtımı için kullanılan daha tanıdık kabarık maddeler olmasına rağmen biraz daha az yapılı olarak bırakılabilir. Bu noktada ipliklerin daha uzun veya daha kısa yapılıp yapılmadığı fiberglassın kalitesine bağlı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here