Doğal taş ile aynı görüntüyü ve dokunma hissini verir. Ziyaretçilerinizin aradaki farkı anlayamayacağı kadar profesyonelce işlenen malzeme, aslında taş değil fiberglass, yani cam elyafıdır. Özel tekniklerle işlenerek, üç boyutlu ve taş dokulu paneller haline getirilen cam elyafı, alev almaz ve ısıya oldukça dayanıklıdır. İstenilen ölçülere göre kesilip birleştirilebilen yapay taş kaplama panelleri, vida ve dübel yardımı ile her yüzeye sabitlenebilir. Oldukça incedir ancak mukavemet gücü yüksektir. Darbelere dayanıklı olduğu gibi, darbe emici yapısıyla duvarınızı da korur.

Stonepanel - Doğal Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Doğal Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

Panellerin Avantajı Nedir?

Doğada gördüğünüz taşlar ile yapılmış hissi veren Doğal Taş Görünümlü Dekoratif Yapay Taş Kaplama Panelleri temas halinde de birebir aynı etkiyi bıraktığı gibi, taş işçiliğinin tüm avantajlarını bünyesinde barındırır. Öncelikle sağlamdır, dayanıklıdır, su geçirmez ve nem oluşumunu engeller. Bu sayede yapının ömrünü uzatmaktadır. Öte yandan, gerçek taş yapıların dezavantajlarını da ortadan kaldırır. Örnek vermek gerekirse, gerçek taş kullanarak dekorasyon yapmak, oldukça külfetli bir iştir. Taşların uygun şekillerde kesilmesi, cilalanması, taşınması gibi unsurlar, insanı canından bezdirir. Doğal Taş Görünümlü Kaplama Paneller ise, belirli ölçülerde üretilseler bile, istenilen ölçülerde kesilebilir, her türlü araca kolaylıkla yüklenebilir. Hafif oldukları ve az yer kapladıkları için kolayca nakliyesi gerçekleştirilir. Uygulamanın yapılacağı duvarın üzerinde tüm parçalar birleştirilebilir.

Stonepanel - Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

 Uygulama Maliyeti Yüksek mi?

Yapay taş kaplama panellerinin maliyeti, gözünüzü korkutacak kadar yüksek değildir. Öncelikle, net ölçüyü ve uygulamanın yapılacağı alanı gözden geçirmek gerekir. Uygun şartlar sağlanıyorsa, paneller vida ve dübelle duvara sabitlenebilir. Doğrudan sıvanın üstüne de uygulanabildiği için, sizi boya ve yalıtım gibi ek masraflardan kurtaracaktır. Benzer görüntüyü iç mekanlarda duvar kağıdı, dış mekanlarda strafor köpükler ile de elde edebilme şansına sahipsiniz ancak, en fazla 2 senede bir yenileme ve bakım ihtiyacı duyacağınız için, çok daha masraflı olacaktır. Öte yandan, panelleri kendiniz de tek başınıza uygulayabileceğiniz için, çok daha düşük işçilik masrafınız olacaktır. Yaşam alanınıza sunduğu yalıtım ile, yazın sıcak havalardan, kışın ise soğuk havalardan hiç etkilenmeyeceksiniz. Isı iletkenlik katsayısı çok düşük olan fiberglass ile üretildiğinden, ortam sıcaklığını sabit tutmanıza yardımcı olacak, bu da ısıtma ve soğutma masraflarınızdan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Doğal Taş Görünümlü Dekoratif Yapay Taş Kaplama Panelleri, uygun fiyat seçenekleri ve sunduğu avantajları ile hem sizi hem de aile bütçenizi güldürecektir.

Stonepanel - Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

Taş Panel Kaplama

Taş panel kaplama, günümüzün en popüler ve en prestijli kaplama malzemelerinden biridir. Gerçek taş görünümü ve dokusu verdiği için, yapıların görüntüsüne estetik ve şık bir dokunuş katar. Taş kaplamalar, görünüm itibariyle çok fazla çeşide sahiptir. Mermer, beton, kesme taş, tuğla gibi görüntüler elde edilebilirken, bu sayede değişik mimari üsluplarda tasarımlar elde edilebilir.

Stonepanel - Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

İnsanların asırlardır en çok sevdiği yapı türlerinden olan taş görünümü, pek çok değişik malzeme ile elde edilebilmektedir. Özel boyalarla renklendirilmiş alçı, strafor köpük, ytong yani diğer adıyla gaz beton gibi malzemelerle de aynı etki yakalanabilir. Ancak her malzeme, yalıtım ve dayanıklılık konusunda aynı performansı göstermez. Günümüzde en yüksek performans, Fiberglasstan alınabilmektedir. Fiberglass, yani halk arasında bilinen adıyla cam elyafı, adından da anlaşılacağı üzere camdan elde edilir. Cam, henüz sıvı halde ve işlem görmemişken, ince iplikler haline getirilir. Bu iplikler özel tekniklerle birleştirilip sıkıştırılarak, cam elyafı haline gelir.

Stonepanel - Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

Taş Panel Malzemeleri

Taş panel kaplama malzemeleri, yapısında bulunan cam elyafı sayesinde, üst düzey koruma ve izolasyon imkanı sağlar. Yapıca çok hafif, esnek ama bir o kadar da dayanıklıdır. Özellikle darbelere karşı dayanıklı olup, duvarı büyük ölçüde korur. Sıvı geçirgenliği de bulunmadığından, dış mekan uygulamalarında benzersizdir.

Cam Elyafı – Fiberglass

Taş Panel Kullanım Alanları

Taş Panel Kaplama, ev, ofis, otel, restoran, kreş, yurt gibi iç mekanlarda ve tüm bu yapıların dış kaplamasında kullanılabilmektedir. Özellikle turistik bölgelerde faaliyet gösteren otel ve restoranların bu kaplama tipine olan ilgisi gözle görülür derecede büyüktür. Çünkü taş kaplama, yapısı itibariyle her yüzeye uygulanabilir. Binanın sadece sıvasının atılmış olması yeterlidir. Doğrudan sıva üzerine uygulandığından, ek olarak boya ve izolasyon gibi masraflar çıkartarak işletmecileri üzmez. Özellikle toplu kullanım alanlarında, yalıtım amaçlı olarak tercih edilmektedir. Binanın hem iç hem de dış yüzeyine uygulandığında, kışın soğuk hava, yazın ise sıcak havanın bina içini etkilemesi önlenir. Çünkü ısı iletkenliği çok zayıf bir malzemedir. Böylelikle ortam sıcaklığını sabit tutar, ısı kaybının önüne geçer. Sıcak hava ve soğuk havanın yer değiştirmesini önleyerek, kusursuz bir yalıtım sunar. Aynı zamanda kalabalık binalarda ses ve gürültü kirliliğinin de önüne geçilmiş olur. Katlar arasında ses geçirmez, böylelikle gürültücü komşu şikayetleri de tarihe karışmış olacaktır. Ayrıca, doğrudan duvarın üzerine değil, profillere de uygulanabildiğinden, yeterli bölmeye sahip olmayan ortamlarda, yapay duvar oluşturarak, daha fazla bölme yada odaya da sahip olabilirsiniz.

Stonepanel - Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli
Stonepanel – Dekoratif Taş Görünümlü Duvar Kaplama Paneli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here