Empire State Binası, çelik çerçeveli 102 katlıdır ve inşası 1931’de New York’ta tamamlanmıştır. 1.250 feet (381 m) yüksekliğe kadar yükselen bina 1954 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı olmuştur. 1950 yılında eklenen 222 metrelik bir televizyon anteni direği toplam yüksekliğini 1.472 fit (449 m) arttırmıştır ve 1985 yılında, eski anten değiştirildiği zaman, yükseklik 1,454 feet (443 m) ‘e düşürülmüştür.

 

Empire State Binası dünyanın en ünlü binalarından biridir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ikonik yapılardan biri ve New York’un sembolüdür. 2007 yılında American Institute of Architects tarafından yapılan bir ankete göre, Empire State Binası “Amerika’nın en sevilen binası” haline gelmiştir ve popülerliği Beyaz Saray’ınkini aşmıştır. Her ne kadar bugün dünyada daha uzun boylu ve daha iyi gökdelenler var olsada, Empire State Binası hâlâ dünyanın en önemli yüksek katlı yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Büyüklüğüne bakılmaksızın, Empire State Binası’nın inşaatı projesinin tamamı 410 gün içinde tamamlanmıştır

Empire State Binası’nın mimarı William Frederick, yapının planını Reynolds Binası‘nın daha önceki tasarımına dayanılarak tasarlamıştır. Bu nedenle Empire State Binası yönetimi her yıl Reynolds Binasına Babalar Günü tebrik kartı gönderir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here