Nobel mimarlık ödülü olarak kabul edilen 2018 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi Balkrishna Doshi oldu. 90 yaşında olan Balkrishna Doshi, Hindistan’ın en iyi tasarımlarından biri olarak biliniyor.  Mesleğin Nobel Ödülü’ne eşdeğer olduğu düşünüldüğünde, ödül neredeyse 70 yıl süren bir kariyerden sonra Doshi’ye gitti.

Hindistan’ın önde gelen yaşayan mimarlarından biri olarak kabul edilen Doshi, düşük maliyetli konut ve kamu kurumları tasarlayan bir mimar olarak bilinir. En beğenilen projeleri arasında Ahmedabad’daki Tagore Memorial Hall ve Indore şehrinde 6,500’den fazla konuttan oluşan bir koleksiyon olan Aranya Düşük Maliyetli Konut projeleri yer alıyor.

 

Hintli Mimar Balkrishna Doshi Başarısını Ülkesine Bağladı

Doshi, başarıyı kendine değil, Hindistan’ın kentsel ve ekonomik kalkınmasına bağlı olduğunu dile getirdi ve şunları söyledi:

“Bence bu ödülün Hindistan’a – tabii ki benim için değil, Hindistan’a – gelmesi çok önemli” dedi. “Hükümeti, yetkilileri, kararları alanlar, şehirler – herkes” iyi mimarlık “denilen bir şey olduğunu düşünmeye başlayacak (ve bu) kalıcı şeyler olabilir. (Sadece) o zaman kentleşme ve kentsel tasarım hakkında konuşmaya başlayabiliriz. ”

Aranya Düşük Maliyetli Konut Projesi

Söz konusu Aranya Düşük Maliyetli Konut projesi 80.000’den fazla kişiyi ağırlayabilmektedir. Doshi’nin öncü konut komplekslerinin tipik özelliği, birbirine bağlı geçitlerin, avluların ve kamusal alanların karmaşık bir ağını içeriyor.“Aşırı yoksulluk” ile kendi çocukluk karşılaşmalarına değinen Doshi, mimarlığın en beğenilen ödülünü kazanarak Hindistan’daki sosyal konutların etkisine dikkat çekebileceğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here